Hollywood na Morzu Śródziemnym

Malta

„Gladiator”, „Troja”, „Hrabia Monte Christo”: na plażach Malty spostrzegawczy turyści mogą przeżyć niejedno déja-vu.

Byli tu Brad Pitt, Russell Crowe, Sharon Stone, Jon Bon Jovi, Madonna i Robin Williams. Jeżeli chodzi o światowe produkcje kinowe, wybór najczęściej pada na Maltę. Nakręcono tu takie filmy jak „Hrabia Monte Christo”, „Gladiator” i „Troja”. Także urlopowicze mogą obejrzeć scenerie, w których powstawały słynne filmy – większość miejsc znanych z wielkiego ekranu dostępna jest dla zwiedzających.

Wprawdzie niegdysiejsza Troja leżała w Turcji, jednak to właśnie na Malcie kręcono wiele scen tej kosztownej produkcji filmowej. Za starożytne miasta posłużyły takie miejscowości jak Hal Far, Mtahleb, Cirkewwa i Dwejra, a leżąca na północnym zachodzie zatoka Golden Bay stanowiła scenerię, w której rozgrywały się sceny morskie. Piaskowa, łagodnie opadająca i największa na wyspie plaża jest dostępna dla turystów i cieszy się wśród nich największą popularnością.

Filmowe fortece

Nieco spokojniej jest w okolicy oddalonej o kilometr zatoki Ghajn Tuffieha Bay. Na wysokim, górującym nad plażą występie skalnym wybudowano strażnicę, która także stanowiła element scenografii filmowej. Samą Troję zrekonstruowano w innej części wyspy – w bastionie Ricasoli w miejscowości Vittoriosa. Wytrawni kinomani znają to miejsce również z innego filmu, a mianowicie z uhonorowanego Oscarem „Gladiatora”, gdzie główny bohater grany przez Russella Crowe’a walczył właśnie w twierdzy Ricasoli.

Ze szczytu fortecy rozciąga się malowniczy widok na zatokę Grand Bay i stolicę wyspy La Valletta. Jon Bon Jovi dobrze zna to miejsce, gdyż przed kilkoma laty występował w kręconym tu filmie „U – 571”. W 2003 roku powstawały tu również sceny do produkcji „Podwójna gra” z Sharon Stone i Rupertem Everestem w rolach głównych.

Błękitna Laguna

Miłośnicy kina znają z ekranu położoną na północnym zachodzie zatokę Anchor Bay. Na potrzeby filmu „Popeye” z Robinem Williamem w roli głównej zbudowano tu „Popeye Village” – osadę składająca się z 20 oryginalnych nowofundlandzkich domków. Wioska cieszy się szczególna popularnością wśród odwiedzających ją rodzin z dziećmi.

Na sąsiedniej wyspie Comino o powierzchni 2,5 m2 Guy Ritchie kręcił swój film „Swept away – rejs w nieznane”. Występująca w owej produkcji Madonna do dziś z rozmarzeniem wspomina cudowne maltańskie krajobrazy, a szczególnym zachwytem darzy Błękitną Lagunę, idylliczny obszar leżący między wyspą Comino a skałami Cominotto. Turkusowa woda sprawia, iż laguna nieoficjalnie zyskała miano najpiękniejszego rejonu plażowego Malty. Jej piękno w 2002 roku przyciągnęło na wyspę twórców filmu „Hrabia Monte Christo”.

About the author /


Related Articles