Koniecznie poznaj … Batik

Batik – słyszał o nim prawie każdy. Ale ilu z nas wie, gdzie dokładnie powstała ta technika malarska i metoda barwienia tekstyliów? Właśnie tu, w Malezji. Już w starożytności, długo przed epoką brytyjskich kolonizatorów, ręcznie tkano i farbowano tkaniny na potrzeby domu królewskiego. Z definicji batik to metoda barwienia tkanin, przy której na materiał nanoszone są kunsztowne wzory przy użyciu wosku i specjalnego narzędzia o nazwie „tjanting”. Materiał zanurzany jest w barwniku, a pokryte woskiem powierzchnie zachowują swój oryginalny kolor. Nowszy i szerzej znany sposób to farbowanie przy użyciu sznurka. W rzeczywistości batikowanie to coś więcej niż farbowanie tkanin – jest to część lokalnej tradycji i sztuki, a także popularna forma spędzania wolnego czasu!

Przygody w innym świecie

Jaskinie parku narodowego Gunung Mulu na północy Borneo to eldorado dla poszukiwaczy przygód.

Północna część wyspy Borneo należy do Malezji. To istne szczęście, gdyż w stanie Sarawak znajduje się szczególny okaz natury – leżący w środku tropikalnej dżungli park narodowy Gunung Mulu składający się z niezwykłych jaskiń i formacji krasowych.

Na odkrywców czekają jaskinie o łącznej długości 300 km, w tym dwa rekordowe okazy. Spowita mgłą i mrokiem Sarawak Chamber to największa znana jaskinia na świecie, a Deer Cave o wysokości dochodzącej do 150 m uznawana jest za największy tunel skalny. Jako jedna z czterech tzw. „show caves“ należy do najwspanialszych i najłatwiej dostępnych jaskiń na tym 53-hektarowego obszarze.

Szczególnie popularne są jaskinie Clearwater Caves, ciągnące się wzdłuż rzeki Clearwater River i przebiegające pod drugą co do wysokości górą Borneo – Gunung Api (2377 m). Zarówno zaawansowani jak i początkujący amatorzy jaskiń mogą w parku Gunung Mulu zwiedzać skalne światy wedle własnych możliwości. Adrenalina albo spokojne wędrówki – w tej wspaniałej krainie każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Granica między niesamowitą przygodą a niebezpieczną lekkomyślnością jest jednak cienka, zwłaszcza gdy chodzi o tzw. adventure-caving, czyli zdobywanie najtrudniejszych miejsc pod okiem doświadczonego przewodnika. W trakcie takich wypraw uczestnicy wspinają się po śliskich skałach i wysokich urwiskach bez zabezpieczenia, przepływają przez zimną Clearwater River i przeciskają się przez ekstremalnie wąskie przesmyki – istne wyzwanie dla ciała i nerwów!

Ogromny wysiłek pozostaje jednak w cieniu niesamowitych wrażeń, którą daje wyprawa, a uczestnicy wracając do domu cieszą się, iż mogli przeżyć prawdziwą przygodę i przez chwilę znaleźć się w innym świecie.

 

About the author /


Related Articles