Nowoczesność i tradycja w jednym

Nowoczesność na tradycyjnym podłożu – za pomocą tych słów można opisać Ratyzbonę.

Ratyzbona już w średniowieczu stanowiła znaczące i duże miasto, które w miarę upływu czasu stało się pełnym życia ośrodkiem uniwersyteckim. Pośród wąskich uliczek i przestronnych skwerów pulsuje życie. Plotka głosi, iż Ratyzbona szczyci się największym zagęszczeniem knajpek w całej Europie. Zgodzi się z tym ten, kto wieczorem uda się na starówkę. W mieście panuje atmosfera rodem z Włoch – nie jest to tylko kwestia śródziemnomorskiej architektury, ale przede wszystkim wszechobecnej radości życia. Ratyzbona nie ucierpiała zanadto w czasie wojny i do dziś stanowi dobrze zachowane starodawne miasto, które w 2006 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Bawarskie miasto zyskało wówczas tytuł „ jedynego w Niemczech, autentycznie zachowanego miasta średniowiecznego”.

Jednym z symboli tego piątego co do wielkości miasta Bawarii jest Kamienny Most, arcydzieło średniowiecznego budownictwa o długości 330 m, który posłużył jako wzór przy budowie Mostu Karola nad Wełtawą w Pradze. Przez ponad 800 lat był to jedyny w mieście most nad Dunajem. Na okres nadchodzących dwóch lat planowana jest jego gruntowna renowacja. Oferowane w mieście wycieczki z przewodnikiem uwzględniają także inne fascynujące zabytki. Wielka historia i małe anegdotki, ukryte tylne dziedzińce i położone na uboczu uliczki – może nas tam zaprowadzić tylko osoba znająca miasto jak własną kieszeń. Wycieczki szlakiem światowego dziedzictwa kultury oferowane są również mieszkańcom miasta.

Kiedy dopadnie nas głód, warto spróbować pieczonych na ruszcie kiełbasek ratyzbońskich, zwanych tutaj „Regensburger“. Podawane są w bułce, z dodatkiem chrzanu, musztardy i marynowanego w occie ogórka. Lokalny przysmak można kupić w jednej z wielu stojących na starówce budek. Kiełbaski, zwane także „Knacker”, zawdzięczają swą nazwę dawnej recepturze, która uwzględniała dużą ilość karkówki – po bawarsku „Gnack”. Dziś przyrządza się je z chudej wieprzowiny. Własne kiełbaski, Most Kamienny, wąskie uliczki i średniowieczne budowle – Ratyzbona to szczególne miasto z charakterem, łączące w sobie historię i nowoczesne życie. Prawdziwy klejnot nad Dunajem…

About the author /


Related Articles