Wszystko w jednym: Kuala Lumpur

Dosłowne tłumaczenie nazwy „Kuala Lumpur“ oznacza „błotniste koryto rzeczne“. Na szczęście dzisiejsza stolica Malezji z błotem ma niewiele wspólnego.

U zbiegu przepływających przez stolicę Malezji rzek Klang i Tombak powstało w 1850 r. Kuala Lumpur. Początkowo pełniło funkcję miasta handlowego, zamieszkałego głównie przez pracowników pobliskich kopalni cyny. Wprawdzie panujące tam niegdyś warunki były iście spartańskie, jednak dziś Kuala Lumpur to światowa metropolia, która z błotem rzecznym ma niewiele wspólnego.

Licząca sobie 1,3 mln mieszkańców stolica stanowi gospodarcze i kulturalne centrum Malezji i jest miastem przyciągających się przeciwieństw. Tradycyjne bazary i nowoczesne galerie handlowe, dawna architektura i ogromne Petronas Towers , tradycyjna sztuka i światowe wzornictwo, uliczne knajpki i ekskluzywne restauracje – owe kontrasty składają się na niezwykle malowniczy obraz miasta.

Odwiedzający Kuala Lumpur przybysze koniecznie powinni odwiedzić jeden z licznych bazarów. Central Market oferuje produkty rzemieślnicze, China Town to zagłębie kulinarne, a bazary takie jak Chow Kit oferują absolutnie wszystko – żywność, ubrania, instrumenty i dużo więcej! W Kuala Lumpur odkryć można niejedno. Szczególnym miejscem są ogromne Petronas Towers – mierzące 451,9 m budowle to najwyższe bliźniacze wieże na świecie. Budynek dominuje nad miastem i oferuje liczne atrakcje – w środku znajduje się centrum handlowe Suria, muzeum, sala koncertowa oraz Patrosains Science Center.

Kolejny obiekt sięgający nieba to KL Tower o wysokości 421 m. KL to skrótowa nazwa, jaką mieszkańcy określają swą stolicę. Obrotowa platforma widokowa i znajdująca się na niej restauracja oferuje odwiedzającym możliwość podziwiania oszałamiającej panoramy miasta. Kto po takiej dawce nowoczesności pragnie odkryć pierwotny klimat miasta, powinien udać się na spacer po Chinatown. Znajduje się tam wiele starych budowli, jak np. dawny komisariat policji. Także stary dworzec i meczet Jamek to typowe przykłady architektury malezyjskiej, ukształtowanej głównie przez wpływy chińskie i indyjskie. Kuala Lumpur słynie ponadto z licznych parków i ogrodów botanicznych, gdzie znaleźć można niebywale zróżnicowaną roślinność.

Architektura, kultura i natura – w Kuala Lumpur odnaleźć można wszystko!

 

About the author /


Related Articles